Het woonhuis van Jans Brands
Een van de meest bijzondere onderdelen van Museum Collectie Brands is het oorspronkelijke woonhuis van Jans Johannes Brands. Hier woonde, leefde en verzamelde Jans tientallen jaren lang. Niet als iemand die bewust een museum opbouwde, maar als een verzamelaar die werd gedreven door nieuwsgierigheid, herinneringen en de verhalen achter voorwerpen.
Juist daardoor voelt een bezoek aan het woonhuis anders dan een traditioneel museumbezoek. Het is geen nagebouwde setting of strak ingericht decor, maar een plek waar het leven van Jans nog altijd zichtbaar en voelbaar aanwezig is.
Veel bezoekers ervaren het alsof zij heel even door het sleutelgat van een ander leven mogen kijken.

De boerderij aan de Herenstreek
De oorsprong van Museum Collectie Brands ligt aan de Herenstreek in Nieuw-Dordrecht. Hier werd Jans Brands geboren, groeide hij op en ontstond uiteindelijk zijn levenswerk.
Ook de geschiedenis van de boerderij zelf is nauw verbonden met die van Zuidoost-Drenthe. Juist deze plek bleef voor Jans belangrijk. Hier was zijn collectie ontstaan en hier moest zij volgens hem ook blijven.
In de nacht van 23 op 24 augustus 1943 veranderde het leven van de familie Brands ingrijpend. Een RAF Lancaster-bommenwerper stortte neer aan de Herenstreek nadat het toestel was neergeschoten. Daarbij raakte ook de boerderij zwaar beschadigd. Jans was toen nog maar tien jaar oud. Met bruikbaar materiaal werd tijdelijk een noodwoning gebouwd. In 1947 verrees uiteindelijk een nieuwe boerderij: de plek die vandaag nog altijd het hart vormt van Museum Collectie Brands.

Alsof Jans ieder moment terug kan komen
Veel kamers, meubels en persoonlijke spullen zijn gebleven zoals Jans ze achterliet. Daardoor kijken bezoekers niet naar een gereconstrueerd interieur, maar naar een echte plek waar jarenlang werd geleefd, gelezen, verzameld en nagedacht.
Vrijwilligers moesten destijds letterlijk paden vrijmaken tussen stapels boeken, dozen en papieren om het woonhuis toegankelijk te maken voor bezoekers. Achter een kast, vitrinekast of stapel boeken lijkt telkens weer een nieuw verhaal verborgen te liggen.
Meer dan alleen een woonhuis
Hoewel het woonhuis nog altijd het hart van Museum Collectie Brands vormt, groeide het museum in de loop der jaren uit tot veel meer dan alleen de boerderij van Jans.
Rondom het woonhuis bevinden zich meerdere tentoonstellingsruimtes met vaste presentaties en wisselende tentoonstellingen over verzamelen, geschiedenis, industrialisatie en het dagelijks leven in Drenthe.
Ook het depot en de duizenden objecten die nog niet permanent zichtbaar zijn, laten zien hoe omvangrijk de collectie van Jans Brands werkelijk is. Daardoor ontdekken bezoekers bij ieder bezoek opnieuw andere verhalen, details en voorwerpen.
Bezoekers kunnen het museum zelfstandig ontdekken, maar ook deelnemen aan een rondleiding waarbij gidsen extra verhalen vertellen over Jans Brands, het woonhuis en de collectie. Een rondleiding is inbegrepen bij de entreeprijs, uitzonderingen daargelaten.
Na afloop is er gelegenheid om rustig na te praten in de brasserie onder het genot van koffie, thee of lunch. Daardoor voelt een bezoek aan Museum Collectie Brands voor veel mensen echt als een compleet dagje uit.
Daardoor blijft Museum Collectie Brands zich ontwikkelen en valt er bij ieder bezoek opnieuw iets te ontdekken.

Veelgestelde vragen over het woonhuis en museumbezoek
Wat maakt het woonhuis van Jans Brands zo bijzonder?
Het oorspronkelijke woonhuis van Jans Brands is grotendeels intact gebleven. Daardoor krijgen bezoekers een bijzonder inkijkje in het leven van een verzamelaar en in het dagelijks leven van vroeger.
Is het woonhuis nog origineel ingericht?
Ja. De kamers, meubels en persoonlijke spullen zijn nog aanwezig zoals Jans ze achterliet. Daardoor voelt een bezoek alsof je door een echt geleefd huis wandelt.
Zijn er ook wisselende tentoonstellingen?
Ja. Museum Collectie Brands organiseert regelmatig tijdelijke tentoonstellingen en wisselende exposities over verzamelen, geschiedenis, industrialisatie en het dagelijks leven in Zuidoost-Drenthe.
Kan ik het museum bezoeken met een rondleiding?
Ja. Bezoekers kunnen deelnemen aan een rondleiding waarbij gidsen extra verhalen en achtergrondinformatie vertellen over Jans Brands, het woonhuis en de collectie. Een rondleiding is inbegrepen bij de entreeprijs, uitzonderingen daargelaten.
Is Museum Collectie Brands geschikt voor gezinnen?
Ja. Het museum is laagdrempelig en geschikt voor jong en oud. Kinderen ontdekken bijzondere voorwerpen en verzamelingen, terwijl oudere bezoekers vaak herinneringen herkennen uit hun eigen jeugd.
Waarom komen bezoekers vaker terug naar Museum Collectie Brands?
Omdat er zoveel objecten, verhalen en details te ontdekken zijn, voelt geen bezoek precies hetzelfde. Ook wisselende tentoonstellingen en nieuwe presentaties zorgen ervoor dat bezoekers telkens weer iets nieuws zien.